Czy komunikacja za pomocą gwizdów jest możliwa? Okazuje się, że możliwe jest nawet stworzenie całego systemu języka!

Jednym z przykładów tego typu porozumiewania się jest el silbo lub silbo gomero – język używany przez pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich. Stanowi on wyjątkowy rodzaj formy komunikacji za pomocą gwizdu. Użytkownicy języka (silbadorzy) w taki sposób zmieniają układ palców, aby dźwięki przypominały brzmienie wyrazów hiszpańskich. El silbo składa się z 2 samogłosek i 4 spółgłosek, na podstawie których utworzono około 4000 wyrazów.

Pierwotnie język był wykorzystywany do komunikacji na odległość, w szczególności podczas polowań i w sytuacjach zagrożenia. Jego rozwojowi sprzyjało specyficzne ukształtowanie powierzchni Gomery, która jest wyspą górzystą pełną wąwozów i urwisk. Mieszkańcom wyspy przydał się również w latach 30. XX wieku podczas hiszpańskiej wojny domowej do szyfrowania informacji przed informatorami generała Franco.

Władze Gomery w trosce o kultywację języka w latach 90. XX wieku wprowadziły el silbo do szkół podstawowych jako przedmiot obowiązkowy. Obecnie el silbo jest jedną z atrakcji dla turystów przybywających na Gomerę. Można go usłyszeć w trakcie specjalnie organizowanych pokazów rozrywkowych.

ar

image_pdfimage_print
Call Now ButtonPomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń