Z lukrem lub z cukrem pudrem, na zimno lub na gorąco, jeden symboliczny albo niezliczona ilość. Nasze pączkowe święto jest wyjątkowe, ale ta słodka przekąska znana jest również w innych krajach. A co najlepsze, w niektórych z nich przyjmuje formę, o jakiej nam się nie śniło!

Pączek, donut czy churros?

Amerykańskie donuty są dość znane – idealnie okrągłe, z dziurką w środku, polewane różnokolorowymi polewami, z chrupiąca posypką. Jeśli chodzi o nazwę, to słownik Oxford English Dictionary podaje, że <i>doughnut</i> jest określeniem międzynarodowym, natomiast <i>donut</i> typowo amerykańskim.

Hiszpańskie <i>churros</i> mają podłużny kształt o gwiaździstym przekroju i są obsypane cynamonem<br> i cukrem. Można je zanurzać w czekoladzie lub konfiturze. Churros sprzedawane są w specjalnych sklepach zwanych <i>Churrería</i> (w Katalonii <i>Xurreria</i>), zlokalizowanych na głównych ciągach pieszych oraz na dworcach, lotniskach, stacjach metra i innych ruchliwych miejscach.

We Włoszech królują <i>bomboloni</i> – lekkie i puszyste pączki wypełnione kremem budyniowym. Włosi doprowadzili do perfekcji podsycanie apetytu poprzez oryginalne nazwy swoich dań. Już tylko słuchając brzmienia słowa w języku włoskim <i>bomboloni</i> wiemy, że to zapowiedź czegoś okrągłego, miękkiego, puszystego – jednym słowem pysznego!

<i>Berliner Pfannkuchen</i> lub po prostu pączki berlińskie faktycznie pochodzą ze stolicy Niemiec. Wyglądają jak nasze polskie pączki, obsypane są dużą ilością cukru pudru i nadziane przetartym dżemem.

Nieco inaczej wyglądają pączki w Turcji. Są to niewielkie <i>lokmy</i>, okrągłe małe kulki, polewane miodem lub syropem cukrowym. Podobne pączki pod nazwą <i>loukoumades</i> można zjeść w Grecji, gdzie dodatkowo posypuje się je orzechami i cynamonem.

Podobne do naszych polskich oponek są rumuńskie <i>papanaşi</i> – pączki twarogowe, które podaje się<br> z bitą śmietaną i konfiturą. Bez nadzienia są także węgierskie <i>farsangi fánk</i>, do których konfiturę podaje się osobno na talerzu.

Jak widać pączek niejedno ma imię! Zdecydowanie warto spróbować ich wszystkich, dlatego zachęcamy do kulinarnej podróży po światowych słodkościach!

Źródło: https://bioone.bio/paczki-na-swiecie/

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń