Zdarza się, że tłumacz dostaje tłumaczenie pliku docx. Zdarza się też tak, że tłumacz akurat nie ma office 2007, nie ma konwerterów ani żadnych pakietów kompatybilności z office 2007. Nie ma także dostępu do internetu ani open office’a. Totalna katastrofa, tłumacz w górach, brak internetu i odpowiedniego oprogramowania.

Na takie kryzysowe sytuacje przyda się wam mój kolejny tutorialporadnik.

Docx nie jest taki straszny, na jaki wygląda.

Niewielu bowiem wie, że standard docx opiera się na xml’u :).

Również niewielu wie, że docx to zwykłe archiwum zip, w którym znajdziemy kilka ciekawych pliczków. Trados czy inny CAT dzięki swoim filtrom po prostu dobiera się do odpowiedniego pliku, który znajduje się w tym archiwum.

 • Po pierwsze znajdujemy katalog, w którym znajduje się nasz plik docx. Jeżeli nie widzimy rozszerzenia to musimy je włączyć. Aby to zrobić, musimy wejść w Tools->Folder options->View . Na liście znajdujemy pole „Hide extensions for known file types” i odhaczamy tę opcję. Następnie klikamy apply i rozszerzenia plików powinny być widoczne.

 • Następnie zmieniamy rozszerzenie (prawy przycisk myszki->zmień nazwę lub wciskamy F2).Ustawiamy nowe rozszerzenie na .zip.

 • Klikamy tak przygotowany plik i naszym oczom ukazuje się struktura katalogów zawarta w tym archiwum.


 • Wypakowujemy archiwum.

 • W katalogu docProps znajdziemy takie pliki, jak app.xml oraz core.xml. W pliku core.xml znajdziemy tzw. meta dane, np. kto oraz kiedy utworzył ten dokument.

Jak sami widzicie, dobranie się do tych plików, mając stosunkowo niewielki zestaw narzędzi, nie jest trudne, a możemy uzyskać bardzo wiele cennych informacji.

To nie koniec niespodzianek.

 • W katalogu word znajdziemy bowiem kolejne katalogi oraz pliki. Zdarzało się wam, że potrzebujecie wyeksportować obrazki z dokumentu i przekazać np. do działu DTP? Ja osobiście nie znalazłem takiej opcji w office 2003. Być może są jakieś konwertery itp. Robienie zrzutów ekranu także jest dosyć czasochłonne. Ponadto word lubi skalować obrazki tak, aby zmieściły się w obszarze wyznaczonym przez marginesy. Robienie zrzutów ekranu przeskalowanego obrazu spowoduje utratę jakości. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest moja metoda, dzięki której nie musimy nic eksportować, ponieważ w katalogu word\media znajdują się wszystkie obrazki zawarte w tym dokumencie.

Wystarczy je przekazać do działu DTP, który dokona przeróbek jakich chcieliśmy, a następnie skopiować z powrotem do katalogu media.

W katalogu word\_rels znajdziemy plik document.xml.rels.

W pliku tym znajdziemy hiperlinki. Czasami klient może poprosić nas, aby w dokumencie przetłumaczonym na język niemiecki wszystkie hiperlinki zmieniły końcówkę z pl na de. Otwierając ten plik np. w notatniku, możemy użyć funkcji zamień, dzięki czemu zmienimy wszystkie końcówki linków. W katalogu word znajdziemy również plik styles.xml , który odpowiada za style w dokumencie.

 • Z puntku widzenia tłumacza najważniejszym plikiem będzie document.xml, który znajduje się w katalogu word. W nim bowiem znajduje się cały tekst.

Tak przygotowany plik możemy wczytać do ulubionego narzędzia CAT. Z plikiem xml nie powinno być większych problemów. Jeżeli nie mamy żadnego narzędzia CAT, a termin zlecenia zbliża się nieubłaganie, to po prostu tłumaczymy w jakimś edytorze tekstowym np. notepad++, który koloruje składnię.

 • Aby pokazać, że moja metoda działa, po prostu zmienię tekst w podanym pliku.

Gdy zmienimy tekst i nadpiszemy plik, pozostaje nam to wszystko wrzucić do tego zip’a.

UWAGA! Nie pakujcie tego archiwizatorem, ponieważ tak przygotowany zip będzie miał inny nagłówek pliku, przez co może  się nie otworzyć w wordzie.

 • Otwieramy po prostu ten oryginalny plik zip i przeciągamy wszystko do niego. Dzięki temu nie naruszymy niczego innego, jak pliki znajdujące się w tym zipie.

Potem zmieniamy rozszerzenie pliku z zip na .docx

 • Oto efekt metody jaką przedstawiłem:

Jak już wspominałem, metoda ta przydatna jest także przy:

– eksportowaniu całej grafiki z dokumentu

– masowej zamianie linków lub styli

tłumaczenie bez narzędzia CAT

Komentarze

 • Piotr

  A to z kolegi niezły pomysłowy Dobromir! 🙂

  Robiłem podobne rzeczy, rozpakowując pliki zapisane do formatu OpenOffice (który był wtedy w wersji beta), gdy miałem tylko Worda 97 OEM, a dostawałem do tłumaczenia Excele i Powerpointy i chciałem zautomatyzować tłumaczenie za pomocą Wordfasta, który wtedy jeszcze był darmowy.

  • admin

   Prawdziwy MacGyver poradzi sobie w każdych warunkach ;).
   Pod wieloma formatami często kryją się inne.
   Kiedyś zrobiłem nawet eksperyment wczytując ttx’a do tageditora ;).
   Metoda działa podobnie do tego co robi preptag.
   Wystarczy zmienić rozszerzenie ttx na xml i wczytać do tageditora.
   Potem można sobie ustawić tag settings tak aby tagi, których nie chcemy tykać były zablokowane.
   Dzięki jednemu formatowi opartemu na XML możemy robić prawie wszystko z tymi plikami.

 • Barbara

  niestety nie dam już rady nauczyć się drobiazgów informatycznych, dlatego tez preferuję kabiny, ale zawsze jestem pełna podziwu dla sprawych technicznie osób,
  pewnie jakbym poznała wcześniej takiego zaprzyjażnionengo IT man-a, to rozwinęłabym własną firmę tłumaczniową z prawdziwego zdarzenia.
  jeszcze raz słowa uznania ze nadążanie za nowinkami technicznymi

 • MIZIA

  a nie prosciej poprosic klienta o zapisanie pliku jako doc? a zanim pojedziemy na tlumaczenie w gory i bez internetu, prosciej sprawdzic jaki format ma plik. Czyz nie? :-))

  • admin

   No, ale ja podałem sposób, w którym nie mamy pakietu Office :).
   Pliki doc miały inną strukturę dlatego polecam docx.
   Dla przykładu Workbench Tradosa 2007 z plikiem docx robi tą samą czynność co ja tzn. wyodrębnia plik. document.xml.W przypadku pliku doc najpierw konwertuje do rtf a dopiero wczytuje.
   Przeważnie najwięcej błędów jest z plikami doc.Docx jest wolny od tego typu błędów.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń