Chiński Nowy Rok…

trwa już bez mała miesiąc – tym razem jest to „Smoczy” Rok .

W naszej kulturze obchody tego święta nie odbijają się aż tak szerokim echem, jak w innych krajach świata czy nawet Europy. Na przykład Brytyjczycy pierwszy dzień Chińskiego Nowego Roku mają ustawowo wolny od pracy. Moi przyjaciele z Chin świętują aż trzy dni, ponieważ jest to ich najważniejsze święto w całym roku kalendarzowym.

Nazywane jest ono Świętem Wiosny i trwa 15 dni. Już z początkiem ostatniego miesiąca starego roku zaczynają się wielkie porządki w domach Chińczyków. Ich głównym celem jest pozbycie się z domostwa (UWAGA !) złych duchów :-). Na tydzień przed rozpoczęciem właściwego święta dokonuje się pożegnania boga kuchni. Urządza się wtedy w domach sute uczty. Jednym z kluczowych rytuałów tego wieczoru jest posmarowanie miodem ust posągu symbolizującego boga kuchni. Kolejnego dnia można przystąpić do najsympatyczniejszej części przygotowań do świętowania, mianowicie robienia przedświątecznych zakupów, przygotowywania prezentów i dekorowania drzwi wejściowych świątecznymi ozdobami. Elementem wspólnym naszej kultury oraz kultury chińskiej jest zwyczaj oddawania długów w ostatnich dniach roku, aby nowy etap móc rozpocząć bez zobowiązań finansowych.

Podobnie jak w naszej kulturze świętowania, najważniejszym dniem obchodów jest wigilia Nowego Roku. W Chinach świętuje się ją w gronie rodzinnym. Od rana wszyscy domownicy angażują się w przygotowanie posiłków, które będą spożywane wieczorem podczas wspólnej wieczerzy. W tym dniu wszyscy wręczają sobie prezenty – najczęściej są to świeże owoce, owoce w cukrze lub słodycze. Po zmroku na ulicach rozlega się huk petard i odgłosów towarzyszących pokazom sztucznych ogni. Bardzo ważną częścią tego wieczoru jest także złożenie ofiary na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom, po czym rozpoczyna się ucztowanie przy grzanym winie lub wódce. Biesiadnicy umilają sobie czas długimi rozmowami przy różnego rodzaju grach, m.in.  takich jak moje ulubione karty mahjong.

Następnego dnia nikogo nie może zabraknąć podczas tradycyjnego noworocznego korowodu ze smokiem. Impreza ta trwa do późnych godzin nocnych. Dzień zaczyna się się od ściągnięcia ozdób z drzwi wejściowych i ponownego złożenia ofiary przodkom w domach. Następnie świętowanie przenosi się na ulice. Tam przy sztucznych ogniach i dźwiękach muzyki mają miejsce tańce lwów oraz wspomniany już korowód, czyli przemarsz ulicami miasta, podobny do tego, jaki odbywa się podczas karnawału brazylijskiego, z tym że tutaj główną rolę gra wyobrażenie smoka, niesione przez kilkadziesiąt osób. Zabawa trwa dwa tygodnie(!) aż do Święta Latarni, które stanowi zwieńczenie tego radosnego czasu.

M.E.G.

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń