Czczenie pamięci zmarłych to element obecny w wielu różnych kulturach. W zależności od danego kraju, czasami święto to obchodzone jest w okresie jesiennym, ale nie jest to regułą. Przykładowo w Japonii święto ku czci zmarłych dusz zwane powszechnie „Bon” obchodzone jest latem, kiedy duchy powracają na Ziemię, aby ponownie spotkać swoich bliskich. Japończycy na powitanie zmarłych ustawiają przed domami małe latarnie, a pod koniec święta żegnając je, puszczają na wodę specjalne lampiony.

W Meksyku Dzień Zmarłych (tak dokładnie się nazywa) obchodzony jest 1 i 2 listopada. Meksykanie wierzą, że 1 listopada Ziemię odwiedzają duchy dzieci, a dopiero następnego dnia duchy dorosłych. W tym czasie wszędzie kupić można specyficzne ozdoby (kościotrupy czy maski upiorów), a także świąteczne przysmaki takie jak wykonywane z cukru trupie czaszki i wypieki nazywane „chlebem zmarłych”. Meksykanie wierzą, że duchy zmarłych mogą delektować się zapachem różnorodnych potraw, dlatego jedzenia zawsze jest dużo. W niektórych regionach całe rodziny zbierają się na cmentarzach przy grobach bliskich, przynosząc ze sobą pożywienie, biesiadując, śpiewając piosenki i wspominając zmarłych. Podobnie sytuacja wygląda na Filipinach, gdzie na cmentarze przychodzi się z całymi namiotami do biesiadowania.

Huczne obchodzenie Święta Zmarłych okazuje się być nierzadką praktyką – zasada ta obowiązuje także w Ekwadorze, gdzie ludzie przynoszą na groby zmarłych pożywienie i czekają, aż duchy się najedzą, aby zacząć samemu spożywać. Dodatkowo częstym zwyczajem jest gra w kości na grobach. Czynność ta nie ma jednak funkcji zabawowej, lecz stanowi swoisty dialog ze zmarłymi – każda kombinacja ilości oczek oznacza konkretne potrzeby duchów, ich uwagi, informacje czy oskarżenia.

W prawosławnej Bułgarii Święto Zmarłych określa się natomiast mianem Czereśniowych bądź Archanielskich Zaduszek. Dlaczego akurat czereśniowych? W tym okresie czereśnie są w Bułgarii bardzo popularne – zwyczajem jest przynoszenie ich ze sobą na cmentarz. Oprócz tego ludzie częstują się gotowanym zbożem symbolizującym zmartwychwstanie, tradycja nakazuje także zwyczajowo zapalić świece na grobach oraz… oblać nagrobki czerwonym winem, które przypominać ma o krwi Chrystusa. Dla Bułgarów jest to głównie święto, podczas którego czci się pamięć żołnierzy poległych za ojczyznę.

Niektóre powyższe zwyczaje mogą nas dziwić, inne przypominają te, które sami wcielamy w życie. Pamiętajmy jednak o tym, że ile kultur, tyle tradycji, ale cel jest jeden – uczcić pamięć tych, którzy odeszli.

NL

image_pdfimage_print
Call Now ButtonPomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń