Wszystkich miłośników historii z pewnością zainteresuje nietypowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zatytułowana Polowanie na awangardę. " />

Wszystkich miłośników historii z pewnością zainteresuje nietypowa wystawa w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zatytułowana Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy. Wystawa rozpoczęła się w październiku tego roku i potrwa do 29 stycznia 2012 roku. Poświęcona jest ona malarzom, grafikom, poetom, pisarzom i kompozytorom, którzy swoimi nowatorskimi pomysłami, awangardowymi pracami oraz poglądami politycznymi narazili się władzom Trzeciej Rzeszy, stojącym na straży nazistowskiej doktryny.

W latach 1933–1945 akceptowanymi trendami artystycznymi były realizm oraz klasycyzm. Celem sztuki było wspieranie narodowosocjalistycznej propagandy, głoszącej wyższość rasy aryjskiej i zwiastującej panowanie Niemiec na świecie. Artystów, którzy nie podporządkowali się zaleceniom władz, czekało życie na emigracji, zesłanie do obozu pracy, a nawet śmierć. Prześladowania dotknęły również wielu polskich artystów, m.in. Karola Hillera, Władysława Strzemińskiego, Romana Kramsztyka, Jana Gotarda, Jonasza Sterna, Zofii Kossak-Szatkowskiej, Bruno Schulza oraz wielu innych, których dzieła można podziwiać na tej wyjątkowej wystawie.

Wystawę polecamy wszystkim osobom zainteresowanym wzięciem udziału w fascynującej lekcji historii.

KJ

Pomożemy w tłumaczeniu.Zadzwoń